esmaspäev, 30. november 2015

Sõnaliikide harjutused

Õpi tegema juhendi järgi internetis mõistekaarti

Koosta mõistekaart sõnaliikide kohta. Ole tähelepanelik ning järgi sõna-sõnalt järgmisi näpunäiteid.

  1. Ava Internetis lehekülg aadressil http://www.text2mindmap.com/
  2. Mõistekaarti sõnaliikide kohta hakkad looma vasakpoolses tekstikastis. Kastis on aastaegade mõistekaardi tegemise näide.
  3. Kirjuta "Months of the year" asemel meie mõisteskeemi tähtsaim märksõna "SÕNALIIGID".
  4. Teise astme märksõna jaoks vii kursor järgmisele reale ning tee TAB-klahviga taandrida või lihtsalt kirjutad näiteks sõna "Spring" asemele "Nimisõnad".
  5. Järgmise taseme jaoks tuleb taas järgmisele reale minna ning liikuda nooleklahviga paremale, nt kirjutad "Marchi" asemel "Omadussõnad".
  6. Mine uuele reale ning liigu TAB-klahviga paremale. Too välja iga sõnaliigi alla selle küsimused, mõiste seletus ja kolm sõnanäidet. Kuna need on ühe astme märksõnad, tuleb need täpselt üksteise alla kirjutada.
  7. Korda jälle sama tegevust: uus märksõna "Arvsõnad" kirjuta jälle uuele reale, liikudes TAB-klahviga paremale ning jätka, kuni skeem on valmis.
  8. Et tulemust näha, vajuta "Draw Mind Map".
  9. Kui skeemi põhi on valmis, tuleb hakata skeemi kujundama - selleks vajuta kasti allosas olevale nupule "Options". 
  10. "Fonti" alt vali sobiv kirjastiil, -suurus ja -värv. "Colorsi" alt leiad märksõnade tausta jaoks sobivad värvid - vali, kuidas kasutada värvi, nii et eri taseme märksõnad hästi välja paistaksid. Vali sobiv joonte laius ja värv ("Line color" ja "Line width").
  11. Enne salvestamist säti skeemil märksõnu oma tahtmist mööda, vedades hiirega märksõnu soovitud kohta.
  12. Kõige lõpuks vajuta nupule "Save".
  13. Vajuta "Download" ja laadi skeem arvutisse ning salvesta oma eesti keele kausta.
  14. Märksõnaskeem riputa pildina (jpg) üles oma ajaveebi ("Kujutise lisamine").

esmaspäev, 23. november 2015

Lisaülesanne!

John ja Mary elasid 9-kordses majas. Ühel tormisel õhtupoolikul väljus John kiirustades oma korterist uksepaugutuse saatel. Ta sõitis liftiga 1. korrusele ja kohtus seal talle helistanud võõra mehega. Võõra nimi oli Andrew. Jutuajamine kestis pool tundi. Kui John oma korterisse naasis, oli Mary surnud ja põrandal vedelesid veeloigus klaasikillud. Kuidas suri Mary?

Kirjuta selle postituse kommentaari, mis Sinu arvates oli juhtunud. Kasuta fantaasiat!

Dokumendi redigeerimise ülesanne



Laadi alla Wordi dokument ning salvesta see oma eesti keele kaustas.

Täida täpselt juhendi järgi ülesanded.

Salvesta ning saada töö koos korrektselt vormistatud kirjaga õpetaja e-posti aadressile.

esmaspäev, 16. november 2015

Hinda ja kommenteeri lugusid!

Mine klassi ajaveebi ning loe läbi oma nimest kolm ülevalpool ja kolm allpool asuva õpilase jutud läbi ning kirjuta vastavate juttude alla kommentaaridesse oma hinnang (sisu, õigekirja, sõnastuse, vormistuse kohta). Kommentaar olgu korrektselt sõnastatud ja arvamus peab olema põhjendatud.

Jutuvõistlus "Meil juhtub koolis nii naljakaid asju"

Oleme harjunud, et küsimusele „Kuidas sul koolis läks?“, vastatakse ikka napisõnaliselt „Hästi!“. Mida kõike see „Hästi!“ aga tegelikult tähendada võib? Kellegi jaoks kindlasti seda, et õpetaja kutsus vastama ja pani hea hinde. Mõne teise jaoks aga hoopis seda, et õpetaja ei kutsunud vastama. Enamasti on arvatavasti hästi lihtsalt siis, kui koolis saadakse kokku oma sõpradega ja koos on päris tore olla. Ehk isegi lõbus?

Teeme klassi jutuvõistluse. Kes kirjutab kõige lõbusama ja andekama koolijutu?


Kirjuta vahva lugu koolis juhtunud sündmustest või olukordadest, millele tagantjärele mõeldes suunurgad tahtmatult ülespoole kerkivad ja võib õhinal teatada: „Meil juhtub koolis nii naljakaid asju“. Kirjuta jutt oma blogisse, vormistades teksti järgmiselt: font Times, teksti suurus tavaline, rööpjoondus. Pealkirjaks pane „Meil juhtub koolis nii naljakaid asju”. Kontrolli jutu õigekirja ja komakasutust enne blogis avaldamist.

NB! Kui sa ei tea ühtki koolis päriselt juhtunud lõbusat sündmust, siis fantaseeri ja mõtle lustlik lugu ise välja.

esmaspäev, 9. november 2015

Ajalehevõõrsõnastik

Laenuta raamatukogust üks Postimehe ajalehenumber. Leia valitud ajalehenumbri artiklitest võõrsõnu, kirjuta oma blogisse ning järjesta alfabeetiliselt. Sõnad kirjuta väikeste tähtedega ja pane algvormi (käändsõnad nimetavasse käändesse, tegusõnad ma-vormi). Lisa kõigile võõrsõnadele tähendused, kasutades kas õigekeelsussõnaraamatut või võõrsõnade leksikoni.

Valminud võõrsõnastiku lõppu kirjuta, kui palju artikleid läbi töötasid ja millistes tekstides oli võõrsõnu kõige rohkem.


Koosta 10 võõrsõnaga criss-cross ristsõna. Link ja juhend on siin -https://huvitav.wikispaces.com/Rists%C3%B5nade+koostamine

esmaspäev, 2. november 2015

Võõrsõnade tunnused ja õigekiri

Kirjuta oma blogisse uus postitus pealkirjaga "Võõrsõnade tunnused ja õigekiri".

Ava link http://keele6pe5kl.weebly.com/votildeotildersotildenad.html
Korda üle võõrsõnade tunnused.

Tee harjutus 1. Kirjuta oma blogisse, millise tulemusega lõpetasid harjutuse.

Tee harjutus 2. NB! Loe hoolikalt töökäsku-juhendit. (Harjuta - flashcards, learn, test ja tee läbi kaks mängu - scatter, race). Kirjuta blogisse, kuidas test õnnestus. Anna tagasisidet, mis oli harjutuste-mängude juures kõige keerulisem.

Tee võõrsõnade lünkteksti harjutus - http://www.e-ope.khk.ee/ek/2013/funktsionaalne_lugemine/104_enesekontrollitest_vrsnade_igekiri.html
Täida lüngad, harjutuse lõpus vajuta "Saada". Kirjuta blogisse, millise punktisumma said. Kirjuta blogisse üksteise alla sõnad, milles eksisid (punased lüngad). Kasuta võõrsõnade leksikoni - http://www.eki.ee/dict/vsl/ ja kirjuta sõnade järele nende tähendus. Koosta nende sõnadega laused.